Baterie – odpady niebezpieczne. Co musisz o nich wiedzieć? | PGK Sp. z o.o. w Słupsku

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  • TEKST:
  • KONTRAST:
2023-11-02

Małogabarytowe akumulatory i baterie są to odpady, które źle zagospodarowane stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. Zawierają one szkodliwe substancje takie jak rtęć, ołów, kadm, czy nikiel. Uwolnienie tych substancji może spowodować skażenie gleby oraz wody, np. jedna bateria guzikowa może skazić aż 1m3 gleby (około 1500 kg) bądź zatruć blisko 400 l wody (mniej więcej tyle wody wypijamy w ciągu 7 miesięcy).

Warto pamiętać, że odpowiednie postępowanie z odpadami to obowiązek każdego z Nas . Zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe nie powinny być pomieszane z tradycyjnymi odpadami komunalnymi, oznacza to, że nie należy wyrzucać ich do żadnego z 5 koszy, które standardowo posiadamy w naszych domach. Co zatem z nimi zrobić? Każda gmina jest zobowiązania do prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i właśnie tam należy przekazać odpady niebezpieczne z Naszych domów.  Coraz częściej baterie można wyrzucić do specjalnych pojemników, które znajdują się w szkołach, przy urzędach i instytucjach. W listopadzie 2023 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku rozpoczyna zbiórkę baterii w słupskich bibliotekach oraz zorganizowało konkurs na zbiórkę zużytych baterii w słupskich przedszkolach mając na celu zapewnienie mieszkańcom szerszego dostępu do pojemników na zużyte baterie. Przed wyrzuceniem każdego przedmiotu, który posiada baterię, np. zabawki, odzieży lub obuwia ze świecącymi elementami, należy wyciągnąć baterie i do momentu przekazania przechowywać je w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu, w temperaturze pokojowej.

Przekazane baterie trafią do recyklingu, a firmy zajmujące się recyklingiem mają możliwość odzyskania aż 99% wszystkich jej składników, które następnie wykorzystywane są do produkcji kolejnych przedmiotów.

Wystarczy jedna słuszna decyzja, odpowiednie postępowanie ze zużytymi bateriami, aby przyczynić się do ochrony środowiska i stworzenia zamkniętego cyklu, który pozwala zwalczyć problem składowania odpadów i zminimalizować koszty wydobycia i wytwarzania nowych surowców.

pliki do pobrania
Powrót na początek strony