Przejdź do treści
PREZENTACJA INTERAKTYWNA
WIRTUALNY SPACER
ANKIETA
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Wspólnie dbamy o środowisko

Dzień Bez Śmiecenia 2017 za nami!

2017-05-22

Akcja wymiany elektrośmieci oraz makulatury na rośliny ogrodowe i balkonowe z okazji Dnia Bez Śmiecenia po raz kolejny odbyła się na terenie PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku. W tym roku do mieszkańców naszego miasta powędrowały celozje, trzmieliny, pelargonie, eszewerie, bukszpany, cisy, jałowce, żywotniki, berberysy oraz drzewa i krzewy owocowe

W ramach zintegrowanej edukacji ekologicznej do współorganizacji imprezy włączyły się: Zielony Punkt, „Wodociągi Słupsk” Sp. z o. o., MZK Sp. z o. o., PGM Sp. z o. o. oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, a dodatkowe, ekologiczne animacje przeprowadziło Biuro Ekostrateg z Sopotu.

W Zielonym Punkcie można było otrzymać informacje na temat możliwości dbania o środowisko w naszym codziennym życiu. Wodociągi Słupsk przygotowały gry i zabawy oraz pyszną słupską wodę prosto z cysterny. MZK podstawiło nowoczesny autobus i zachęcało dzieci do wspólnego rysowania. PGM przeprowadził konkurs z wartościowymi nagrodami, a wspierający go kominiarze nie mieli chwili wytchnienia – każdy chciał zapewnić sobie szczęście wspólną fotografią. Miejska Biblioteka Publiczna zainaugurowała z kolei wspólną z PGK akcję Re-Biblioteka oraz przeprowadziła kiermasz książek. Ekostrateg natomiast edukował bezpośrednio poprzez gry Segregujesz-Zyskujesz i Kapslowy Tor Wyścigowy.

Koordynatorem w Polsce „Dnia bez śmiecenia” jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

powrót na górę strony