Przejdź do treści
PREZENTACJA INTERAKTYWNA
WIRTUALNY SPACER
ANKIETA
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Wspólnie dbamy o środowisko

DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

2019-05-13

Dzień bez śmiecenia pod znakiem roślin

11 maja 2019 roku do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bałtyckiej w Słupsku już od rana ściągały tłumy słupszczan. Każdy chciał pozbyć się zalegających w domu odpadów i wziąć roślinkę.

Drzewa i krzewy owocowe, krzewy ozdobne, kwiaty i rośliny balkonowe oraz zioła do kuchni  - prawie tysiąc roślin w ciągu czterogodzinnej sobotniej akcji zyskało nowych właścicieli. Już przed godziną 10:00 przyjeżdżali ci najniecierpliwsi, którzy przywozili pierwsze monitory, stare czajniki elektryczne, klawiatury, zwoje kabli i przedłużaczy. – Leży to wszystko w domu, poupychane w szafkach, trzeba w końcu zlikwidować i zrobić miejsce – mówiła pani Natalia, która za swoje bezużyteczne grzejniki, mikser i toster dostała doniczki dorodnej trzmielinki. – Samochód stoi pod chmurą, a garaż zapchany gratami – wtórował słupszczanin, który pozbył się niepotrzebnych urządzeń, a w zamian dostał okazałą jabłonkę i zrobił miejsce na swój pojazd.

Odwiedzający tego dnia PSZOK korzystali również w inny sposób. – Chciałem zezłomować nieprzydatny, choć na chodzie, dekoder – opowiadał jeden z gości. – Przy kontenerze mężczyzna zapytał, czy sprzęt jest sprawny, a jeśli tak, to on go chętnie weźmie. Oddałem – ja nie mam kłopotu, a rzecz zyskała drugie życie i przy okazji ktoś ma z niej pożytek.

Podobnych historii tego dnia przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku było wiele. Byli tacy, którzy częstowali się kawą i herbatą – jeśli mieli kubek. – Dobre rozwiązane, chociaż jeszcze mało kto jest przyzwyczajony; w większych miastach już się chodzi do barków z własnymi naczyniami – opowiadali. Dzieci korzystały z atrakcji, które zapewniali miejscy partnerzy akcji: Wodociągi Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Zielony Punkt i Miejska Biblioteka Publiczna. Zielony Punkt uczył ekologii praktycznej: skrzynka z książkami, oznakowana „Book Crossing”, zachęcała do przejrzenia tomów i wybrania czegoś do czytania lub wymiany na przyniesioną przez siebie książkę. Dzieci z zapałem kolorowały obrazki edukacyjne lub malowały gipsowe figurki. Choć pogoda sprzyjała, a w mieście i okolicach tego dnia było kilka innych atrakcyjnych imprez, słupszczanie tak się przyzwyczaili do Dnia bez śmiecenia, że udział w nim uważali za swój obowiązek, stąd duże zainteresowanie i liczba odwiedzin.

Wielkie kontenery szybko się zapełniały makulaturą i elektrośmieciami. Obecnie trwa liczenie i ważenie przyjętych odpadów. O wynikach akcji poinformujemy wkrótce. A już dziś zapraszamy na przyszłoroczny Dzień bez śmiecenia.

Imprezę zorganizowało Miasto Słupsk i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku, przy współudziale Partnerów, wśród których są Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Wodociągi Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Zielony Punkt i Miejska Biblioteka Publiczna. Wszystkim – i wystawcom, i odwiedzającym - dziękujemy za zaangażowanie.

pliki do pobrania
powrót na górę strony