Przejdź do treści
PREZENTACJA INTERAKTYWNA
WIRTUALNY SPACER
ANKIETA
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Wspólnie dbamy o środowisko

Konkurs na projekt konstrukcji I♥Słupsk rozstrzygnięty!

2017-08-03

Drugie miejsce zajęła Pani Natalia Walaszkowska z Mezowa, trzecia nagroda trafi do Panów Piotra Pobereżnego i Kamila Mularczyka ze Słupska. Honorowym wyróżnieniem nagrodzony został Pan Andrzej Majcher z Berlina.

3 sierpnia 2017 r. w sali audiowizualnej PGK Sp. z o.o. w Słupsku odbyło się posiedzenie komisji konkursu „na opracowanie wizualne konstrukcji przestrzennej – napisu I♥Słupsk”. Wszystkie zgłoszone 18 prac zostały dopuszczone do oceny merytorycznej.

Skład komisji konkursowej:

  1. Beata Maciejewska – Przewodnicząca Komisji, przedstawicielka Gabinetu Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia
  2. Beata Samborska – architekt, przedstawicielka Wydziału Polityki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Słupsku
  3. Aldona Remelska – architekt, przedstawicielka Wydziału Polityki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Słupsku
  4. Jan Gurgun – przedstawiciel Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku
  5. Magdalena Klimczak – przedstawicielka Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku

Zlokalizowany w parku przy Al. Sienkiewicza napis będzie miał długość niemal 16 metrów i wysokość 2,15 m. W znaczącej części zostanie wykonany z materiału KRION Solid Surface w kolorze Snow White. Jest on ciepły w dotyku, podobny do naturalnego kamienia. Składa się on w dwóch trzecich z naturalnych minerałów (ATH: wodorotlenku glinu) i niskiego procentu wysoce wytrzymałych żywic. Co najważniejsze jest to ekologiczny materiał, który może być przetwarzany w 100% i używany w swoim cyklu produkcyjnym. Siedziska zostaną wykonane z ciemnego drewna impregnowanego. Dzięki kontrastowi z białym Solid Surface, nadadzą nowoczesny charakter instalacji. Ponadto wewnątrz elementu ażurowego (serca), w dolnej części zostaną zamontowane światła LED.

Trzy litery napisu posiadają elementy siedzisk, które tworzą nie tylko idealne miejsce pozowania do zdjęć (przód konstrukcji), ale również miejsce wypoczynku (tył konstrukcji). Siedziska znajdują się na różnych wysokościach, co umożliwiło zbudowanie spójnej całości z napisem oraz stworzenie warunków do interakcji z instalacją również dla dzieci. Najniższe siedzisko ma 40 cm wysokości, a w literze Ł znajduje się siedzisko z „rampą”, która ułatwia maluchom wejście na wyższe siedzisko oraz tworzy wygodny mebel do odpoczynku.

Ze względu na temat konkursu i powiązanie go z ekologią, ważnym aspektem było wprowadzenie zieleni. Propozycją laureatki konkursu jest hodowanie bluszczu na ażurowym elemencie (sercu). Ponadto element ten nawiązuje do Słupska jako do miasta związanego z ekologią i naturą.

Co ciekawe, bazą napisu jest krój, który został zaprojektowany specjalnie do tego projektu. Koncepcją było stworzenie czegoś prostego i czytelnego, w jakimś stopniu powiązanym z miastem. Krój, a raczej sześć personalizowanych liter, powstało w oparciu o siatkę inspirowaną sklepieniem z Ratusza.

W swojej ocenie komisja konkursowa kierowała się czterema aspektami:
- kreatywnością, pomysłowością, oryginalnością, interaktywnością, estetyką i designem,
- wykorzystaniem do budowy konstrukcji materiałów pochodzących z recyklingu lub podlegających recyklingowi,
- nawiązaniu konstrukcji do ekologicznego charakteru Słupska, jako zielonego miasta nowej generacji,
- racjonalnością ekonomiczną budowy konstrukcji oraz jej trwałością.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za poświęcony czas i zaangażowanie. 

powrót na górę strony