Przejdź do treści
PREZENTACJA INTERAKTYWNA
WIRTUALNY SPACER
ANKIETA
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Wspólnie dbamy o środowisko

PGK przygotowane do zimy

2016-11-24

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku, do którego należy zimowe utrzymanie wszystkich ulic oraz części chodników w mieście, jest w pełni przygotowane do zimowej akcji odśnieżania Słupska. 

PGK przygotowane do zimy

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku, do którego należy zimowe utrzymanie wszystkich ulic oraz części chodników w mieście, jest w pełni przygotowane do zimowej akcji odśnieżania Słupska.

Wzorem lat ubiegłych już od kilku tygodni, dwa razy dziennie, otrzymujemy szczegółową i dokładną prognozę pogody ze Słupskiego Biura Prognoz „Calvus”. Meteorolog Krzysztof Ścibor, w razie nagłego załamania pogody, zawsze dodatkowo informuje nas o nim telefonicznie. Ponadto korzystamy prognoz internetowych i tak, jak w latach poprzednich, w razie wystąpienia opadów śniegu, możemy na nie błyskawicznie zareagować.

Do utrzymania chodników i wąskich uliczek osiedlowych dysponujemy sześcioma ciągnikami z pługami nastawnymi, mogącymi odśnieżać w obie strony. Wyposażone są one także posypywarki mieszanki piaskowo-solnej oraz rozsiewacze piasku.

Utrzymaniem dróg zajmie się sześć solarek umiejscowionych na podwoziach nowoczesnych, wielofunkcyjnych samochodów ciężarowych marki MAN. Poza zimą zajmują się one różnymi zadaniami, m.in. odbiorem odpadów selektywnie zbieranych. Teraz uzbrojone w pługi i solarki czekają w pogotowiu.

Wykorzystywane przez nas solarki, o pojemności sześciu lub siedmiu metrów sześciennych, są najnowocześniejszym sprzętem wykorzystywanym do tego typu prac w kraju. Wsparciem dla nich są cztery pługopiaskarki, kierowane przede wszystkim na wzgórza i wzniesienia, np. na osiedlu Akademickim. W przypadku intensywnych i nieprzerwanych opadów śniegu posiadamy jeszcze w rezerwie dodatkowe odkładnie, które mogą zostać w każdej chwili zamontowane na pojazdach wykorzystywanych w innych zakładach PGK. Takie samochody mogą brać udział w jednoczesnym odśnieżaniu dwóch pasów jezdni, odgarniając śnieg wprost przed jadącą obok solarkę.

Ponadto dysponujemy jeszcze  ładowarką piasku. Posiadamy także pług czołowy na samochodzie marki Kamaz, służący do rozbijania zasp, wykorzystywany w skrajnych przypadkach. W zimowej akcji odśnieżania miasta wykorzystujemy także samochody dostawcze, pozwalające na szybkie przemieszczanie pracowników ręcznego oczyszczania miasta wraz z niezbędnych sprzętem. W sumie posiadamy ponad 20 jednostek sprzętowych, gotowych do usuwania skutków zimy.

Nie ma żadnej obawy, że mogłoby nam zabraknąć piasku lub soli do posypywania ulic. Nasze zasoby są wystarczające na pierwszy atak zimy i kilka tygodni intensywnych opadów, a podpisane umowy zapewniają systematyczne dostawy soli drogowej oraz piasku. W przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków, dysponujemy także chlorkiem wapnia, który może zostać wykorzystany do usuwania oblodzenia w bardzo niskich temperaturach.

W okresie zimowym ZRP PGK pracuje przy wykorzystaniu pełnej obsady przez 24 godziny na dobę. Do naszej dyspozycji jest zakład mechaniczny. W chwili, gdy otrzymamy pesymistyczną prognozę, mamy wystarczająco dużo czasu na ustawienie dyżurów kierowców i przygotowanie pojazdów do pracy.

Zasady odśnieżania ulic w naszym mieście nie zmieniły się. Zachowane zostały trzy standardy utrzymania ulic, wedle których pracujemy. Priorytetowe jest dla nas usunięcie śliskości na drogach, po których poruszają się pojazdy komunikacji miejskiej, a także na wszelkiego rodzaju górkach i podjazdach, rondach i ważnych skrzyżowaniach. Miasto jest podzielone dodatkowo na trzy rejony i w trakcie opadów zawsze na każdym z nich znajdują się nasze solarki lub piaskarki.

Jednocześnie przypominamy, że do naszego Przedsiębiorstwa należy zimowe utrzymanie wszystkich dróg w mieście, a także chodników leżących w strefie B, należących do miasta. Stanowi to zaledwie ok. 15 % szlaków pieszych, a odśnieżanie pozostałych leży w gestii innych firm działających w naszym mieście oraz zarządców nieruchomości.

Przez wiele lat pracy nasza załoga doskonale obeznała się ze wszystkimi technikami i zasadami odśnieżania. Posiadamy bazę stworzoną z doświadczonych pracowników, którzy już niejedną zimę mają za sobą, a każdego roku dołącza do niej także grupa nowych kierowców, pracowników ręcznego oczyszczania oraz dyspozytorów. Nasze doświadczenie i odpowiednie warunki pracy pozwalają z pozytywnym nastawieniem i spokojem przystąpić do „Akcji Zima”. Pragniemy jednak podkreślić, że nikt nie jest w stanie nawiązać równorzędnej walki z żywiołem, a nasza praca polega na usuwaniu skutków zimy. Zrobimy wszystko, by jej negatywne efekty były jak najmniej odczuwalne dla słupszczan. Z doświadczenia wiemy, że nawet w chwilach, gdy miasto śpi, nasi pracownicy sumiennie wypełniają swoje obowiązki.

Zachęcamy do zapoznania się ze standardami utrzymania ulic – kliknij tutaj

W „Akcji Zima” słupskiego PGK będzie uczestniczyć:

  • od ok. 70 do 90 pracowników,
  • 6 pługosolarek,
  • 4 pługopiaskarki,
  • 6 ciągników z pługami i posypywarkami,
  • 1 ładowarka,
  • 1 pojazd z pługiem czołowym.

powrót na górę strony