W dniu Wszystkich Świętych postawmy na ekologię! | PGK Sp. z o.o. w Słupsku

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  • TEKST:
  • KONTRAST:
2023-10-31

Listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych, Dzień Wszystkich  Świętych oraz Zaduszki sprawiają, że jest to najbardziej nostalgiczny okres w roku. Odwiedzamy Naszych bliskich na cmentarzach wspominając ich oraz obdarowując modlitwą. Na dowód Naszej pamięci o zmarłych dbamy o ich groby, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Z roku na rok obrzędy tego Święta nabierają coraz większego rozmachu, dochodzi do sytuacji, że groby Naszych bliskich są wręcz przepełnione i brakuje miejsca na dostawienie kolejnego znicza. Taki widok powinien skłonić każdego z Nas do refleksji. Sztuczne wieńce i znicze wyglądają efektownie tylko przez chwilę, są to produkty krótkoterminowego użytku, które tuż po święcie zostają wyrzucone, a większość z nich nie nadaje się do recyklingu, który jest niesamowicie ważny dla świata żywych.
                Według wyliczeń ,,Portalu Komunalnego’’ Polacy kupują co roku ok. 300 mln zniczy – 8 szt. na osobę. Wydatki na Wszystkich Świętych to ponad 1 mld zł z czego na same znicze wydajemy ok. 600-700 mln zł. Trudno nam zrezygnować z przynoszenia na groby nadmiaru ozdób, jednak pamiętajmy, że są to nieracjonalnie wydane pieniądze, które tuż po Święcie trafiają do kosza, tu pojawia się kolejny temat, który warto poruszyć – odpady z cmentarzy. Według NIK w Polsce jest ponad 15 tyś. cmentarzy, w listopadzie każdy z nich jest źródłem około 200 ton odpadów, co daje około 3 mln ton odpadu ze wszystkich cmentarzy.  

                Podpowiadamy co zrobić, aby obchodzić dzień Wszystkich Świętych z duchem ekologii!

  1. Znicze:
  • jeżeli znicze nadają się do ponownego użytku nie wyrzucaj ich, coraz częściej na cmentarzach możemy znaleźć regały, dzięki którym w ekologiczny i ekonomiczny sposób możemy dać zniczom drugie życie,
  • nie kupuj kolejnych zniczy, kupuj wkłady i uzupełniaj szklane znicze wielokrotnie,
  • wybieraj wkłady na bazie oleju sojowego,
  • jeśli znicze nie nadają się już do użytkowania oraz przekazania, wyrzuć je do odpowiedniego pojemnika. Czarny pojemnik na odpady zmieszane: plastikowy wkład zalany woskiem, szklany znicz – jest zrobiony ze szkła stołowego, więc nie nadaje się do recyklingu. Żółty pojemnik na metale i tworzywa sztuczne: plastikowe podkładki i metalowe nakrętki, folie opakowaniowe,
  • znicze elektroniczne są alternatywą dla tradycyjnych zniczy, pamiętaj jednak, że są one stworzone z plastiku, często zalanego woskiem i zasilane baterią, która jest odpadem niebezpiecznym. Aby poprawnie segregować ten odpad należy rozdzielić wszystkie elementy i wyrzucić do odpowiednich pojemników, a baterie i akumulatory zasilające oddać na PSZOK – zostaną one ponownie wykorzystane i nie będą zagrażały środowisku przedostaniem się niebezpiecznych substancji do gleby oraz wody.
  1. Kwiaty, bukiety, wieńce – kup skromniejsze kwiaty i przede wszystkim naturalne. Pamiętaj, sztuczne kwiaty zawierają duże ilości barwników z zawartością metali ciężkich, plastiku i metalowych drucików, nie są więc poddawane recyklingowi, musza trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
  2. Odpady powstałe po pielęgnacji grobów:
  • puste butelki po środkach czystości należy wyrzucić do pojemnika żółtego,
  • zabrudzone gąbki, ścierki, brudne szmaty, druciane zmywaki powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji.
Powrót na początek strony